Jak uniknąć mandatu we Włoszech ? Parkowanie a kolory

Podstawowe zasady parkowania we Włoszech wyznaczają cztery kolory linii parkingowych. Są one uniwersalne w całym kraju, ale każda gmina bądź region może stosować dodatkowe przepisy określające np. długość czasu płatnego parkowania. Parkometry są na tyle powszechne, że warto mieć przy sobie „drobniaki”. Jeśli złamiesz przepisy parkingowe to w większości przypadków nie znajdziesz mandatu za wycieraczką, a gdy poruszasz się wynajętym samochodem kara najprawdopodobniej obciąży kartę kredytową, którą gwarantowany był wynajem…

Różowy

Różowy kolor linii wyznacza miejsce dla przyszłych mam, lub mam z małym dzieckiem (dziećmi). Nie podlega ono opłacie za postój. Panuje przekonanie, że służby parkingowe nie weryfikują czy samochód zaparkowany na tym miejscu używa go zgodnie z przeznaczeniem. Prawdą jest jednak, że Włosi respektują zasady obowiązujące w granicach linii różowych.

park-italia-2

Żółty

Są to miejsca darmowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, ale moga jednocześnie określać strefę dostaw, w której dopuszcza się parkowanie  pojazdów na czas rozładunku.

Niebieski

We wszystkich przypadkach linie parkingowe oznaczone kolorem niebieskim wyznaczają miejsca płatne (parcheggio a pagamento). Opłaty dokonuje się zwykle w parkometrze, wrzucając odliczoną porcję monet, albo kupując kartę zdrapkę w pobliskim barze, lub w miejscu przypominającym kiosk zwanym tabaccheria (gdzie kupuje się znaczki pocztowe i papierosy). Planowany czas parkowania opłaca się z góry, a otrzymany bilet należy umieścić za szybą samochodu w widocznym miejscu. Jeśli odwiedzacie bank (banca), informację turystyczną (informazioni turistiche), albo pocztę (posta) to możecie kupić niebieski dysk parkingowy upoważniający do darmowego parkowania na niebieskim miejscu na krótki okres czasu – zwykle są to 2 godziny. Zwróćcie uwagę na dodatkowe informacje umieszczone na parkingowych tablicach informacyjnych. Bywa tak, że postój na niebieskich miejscach jest płatny tylko w dni robocze, ale darmowy w porze lunchu, kolacji oraz w weekendy, albo nawet ograniczony do maksymalnej liczby godzin.

park-italia-3

Biały

Linie białe oznaczają parkowanie darmowe (parcheggio gratuito), jednakże miejsca te mogą mieć ograniczenia dotyczące maksymalnego czasu parkowania. Stawiając na nich samochód można posłużyć się zwykłym dyskiem parkingowym (disco orario), na którym ustawiamy czas rozpoczęcia postoju (ora di arrivo). Oczywiście nie powinien być on dłuższy od maksymalnie dopuszczonego widniejącego na parkingowej tablicy informacyjnej – inaczej grozi Wam mandat. Dodatkowo, aby go uniknąć zalecamy parkowanie bez przekraczania wyrysowanych granic każdego miejsca. W dużych miastach białe miejsca mogą być przeznaczone wyłącznie dla mieszkańców, ale często były dostępne przy plaży.

bialy

Dodaj komentarz