Południe Włoch

Włosi twierdzą, że południe Włoch zaczyna się za pierwszą stacją benzynową na południe od  Rzymu. Dwadzieścia regionów włoskich tworzy jedną całość i stanowi o mocnym przywiązaniu mieszkańców tych regionów do ich lokalnych ojczyzn. Jednak to podział na północ i południe zdaniem Włochów najbardziej opisuje różnice w sposobie i standardzie życia, przywiązaniu do tradycji, nie mówiąc o dialekcie czy różnicach w krajobrazach.

Italy_map_male2Na południe Włoch składa się sześć regionów, są to: Abruzja, Molise, Kampania, Kalabria, Basilicata i Puglia oraz dwie wyspy: Sycylia i Sardynia. Ze względu na historię, klimat i uwarunkowania terenu  gospodarka jest gorzej rozwinięta niż w północnej części kraju, a to przekłada się na standard życia. To wszystko pokazują statystyki porównujące południe do północy Włoch, np. PKB na mieszkańca, procent bezrobocia, ściągalności podatków, itd. Tutaj prawie wszystko wygląda inaczej niż na północy. Drogi nie są w najlepszym stanie, pociągi jeżdżą powoli, a problem ze śmieciami jest widoczny gołym okiem. Jednak dla osób odwiedzających ten region jest po prostu taniej.

Przewagą południa Włoch są jeszcze nieodkryte, dzikie tereny i piękno miejsc, ale nie takie oczywiste. To regiony z jeszcze dużo mniejszą ilością turystów. Życie toczy się leniwie, a miasta i miasteczka sprawiają wrażenie jakby zatrzymały się w czasie. Będąc tutaj pamiętajmy słowa „piano, piano”, czyli powoli, powoli 😉

Podróżując na południe Włoch można obserwować życie tutejszych mieszkańców, którzy przywiązują dużą wagę do wartości rodzinnych, jedzenia, tradycji, sportu i religii. Obrazek całej wielopokoleniowej rodziny, która wieczorem wyciąga z domów krzesła i siada na ulicy, aby porozmawiać, pokłócić się, pośmiać jest częstym w tej części Włoch. Ludzie mieszkający na południu Włoch są otwarci, serdeczni, towarzyscy i gościnni. Mają dużo większy temperament niż mieszkańcy północy. W swoich rozmowach są głośni i ekspresyjni, uwielbiają gestykulować. I naprawdę fantastycznie się to obserwuje.

Na południu Włoch produkowana jest doskonała oliwa, są doskonałe winnice, skąd pochodzą świetne wina. Południe Włoch oferuje bardzo dużo, od doskonałych plaż nad Adriatykiem i morzem Śródziemnym, przez urocze, stare miasta i miasteczka, aż do prostej, ale niezwykle smacznej kuchni. I o tym wszystkim będzie jeszcze dużo więcej w naszych artykułach.

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz