Południowy styl

Każdy, kto choć raz był we Włoszech wie, jak ważny jest tam ubiór i wygląd. Moda to obok jedzenia największa pasja Włocha. To styl życia i bycia. To sztuka. To konieczność i przyjemność.

Za każdym razem, kiedy jestem w tym kraju obserwuję z podziwem ich styl ubierania, jak zestawiają ubrania, jakie dobierają dodatki. I za każdym razem jest to dla mnie odkrywcze i inspirujące.

Włosi ubierają się niezwykle stylowo, a jednocześnie normalnie i praktycznie. Uniwersalny zestaw unisex taki, jak granatowe jeansy lub materiałowe spodnie, do tego biała koszula i zawinięty nonszalancko na szyi szal zawsze wyglądają genialnie, a nie ma w nim nic wyjątkowo kreatywnego. Sekret chyba polega na jakości użytych materiałów. Prostota na wysokim poziomie.

Włosi mają niesamowite wyczucie stylu. Wiedzą co nosić i jak to nosić.

Wielokrotnie zastanawiałam się na tym, jak oni to robią… i doszłam do wniosku, że mają nie tylko ogromną wiedzę na temat mody i aktualnych trendów, ale również a może przede wszystkim niesamowitą intuicję zapisaną w ich genotypie. Od najmłodszych lat widzą i obserwują, jak ubierają się ich rodzice, dziadkowie i otoczenie.

Odzwierciedleniem tego, jak ważna dla Włocha jest moda to niezliczona ilość sklepów, butików, domów handlowych i outletów. I to w większości są ich krajowe marki.

Rynek zakupowy na południu różni się od tego bardziej powszechnego w centrum czy na północy kraju. Na pewno zależne jest to od zamożności, a tym samym popytu na niektóre dobra. Na południu wybór sklepów i marek jest dużo mniejszy, co nie znaczy, że nie ma w czym wybierać i nie można zrobić fajnych zakupów modowych. Jest dużo butików krajowych i lokalnych producentów, w których można znaleźć ciekawe i oryginalne ubrania, buty i dodatki. Ja osobiście lubię takie najbardziej i z każdej podróży przywożę coś, co będzie jednocześnie nowym, pięknym elementem mojej garderoby, jak i pamiątką wspaniałych chwil spędzonych w Italii.

Na południu kraju jest kilka większych outletów zlokalizowanych zazwyczaj w odległości kilkunastu-kilkudziesięciu kilometrów od dużych miast. Jednak miejcie na uwadze, że nie będą to tak spektakularne outlety, które możecie odwiedzić pod Rzymem, Mediolanem czy Florencją.

Są one mniejsze, skromniejsze i na pewno nie będzie w nich wszystkich największych marek, które znacie lub kojarzycie z włoską modą.

Zazwyczaj w tych miejscach będzie trochę marek premium, trochę ze średniej półki cenowej ale rozpoznawalnych i kilka mniej znanych krajowych marek.

Poniżej podajemy Wam namiary na outlety na południu Włoch, które warto odwiedzić. Jest jeszcze kilka innych, ale tam raczej nie warto jechać.

Region PUGLIA
Puglia Outlet Village – miejscowość Molfetta – 40 km na północ od Bari
www.pugliaoutlet.it

Region KAMPANIA
La Reggia Designer Outlet – miejscowość Marcianise – 30  km od Neapolu
http://www.mcarthurglen.com/it/la-reggia-designer-outlet/it/

Region SYCYLIA
Sicily Outlet Village – miejscowość Agira – 25 km na wschód od Etny
www.siciliaoutletvillage.it

 

Dodaj komentarz