Przynależność Włochów do Włoch…

W całej Europie nie znajdziemy społeczności tak przywiązanej do swojego kraju jak właśnie we Włoszech. To patrioci na 200%. Dotyczy to mieszkańców całego kraju, choć nie da się ukryć że na południu Włoch jest to najbardziej odczuwalne. Widoczne na każdym kroku. Dosłownie. Południowcy to tradycjonaliści w każdej dziedzinie i aspekcie życia. Wszystko co pochodzi z ich kraju, co jest przez nich wymyślone bądź  wytwarzane jest najlepsze. I przede wszystkim to jest najbardziej dostępne.

Zacznijmy od najważniejszego aspektu, jakim dla Włocha jest kuchnia. Na południu Włoch 95% napotykanych miejsc z jedzeniem to kuchnia włoska! I nieważne czy są to eleganckie restauracje, knajpki, bary, kawiarnie czy cukiernie – wszystko jest włoskie. Począwszy od włoskiej kawy przygotowywanej z włoskich ekspresów, prostych przekąsek tylko z włoskimi składnikami takimi jak prosciutto, mozzarella lub carcioffi, poprzez wszechobecną pizzę i makarony kończąc na daniach z owocami morza w różnorodnym wydaniu. Właśnie tak! Te rzeczy spotkamy wszędzie. Innych kuchni świata trzeba ze świecą szukać. W Apulii czy Kalabrii jak gdzieś zobaczymy sushi czy chińszczyznę to jest wielkie zdziwienie. Po pewnym czasie już nawet każdy turysta przyzwyczaja się do takich okoliczności;) Po prostu w Italii je się to, co włoskie .

wloskiejedzenie_go2italy

Po drugie oczywiście moda. Największymi projektantami mody europejskiej, a według Włochów również i światowej są właśnie oni. Dlatego na wszystkich ulicach różnych regionów zlokalizowane są włoskie marki, zarówno tych największych domów mody, jak i sklepy dostępne dla przeciętnego mieszkańca. Oczywiście sprawa wygląda trochę inaczej w galeriach handlowych, gdzie jest większa różnorodność i zostają „wpuszczane” też zagraniczne firmy. Tu trzeba znów im przyznać punkt bo faktycznie mają świetne firmy odzieżowe, które wyznaczają światowe trendy a my konsumenci mamy olbrzymi wybór i możemy w nich wybierać i przebierać w różnych pułapach cenowych.

wloska-moda

Kolejną dziedziną, z której Włosi są bardzo dumni jest… motoryzacja. Od samochodów osobowych przez motory do skuterów. I tak są producentami takich marek samochodowych jak Fiat, Ferrari, Maserati, Lamborghini, Alfa Romeo czy Lancia, motocykli Ducati czy kultowych skuterów Vespa i Piaggio. Po drogach południa Włoch najwięcej jeździ marek i modeli klasy ekonomicznej lub mini, rzadko spotkamy tam samochody o dużych gabarytach czy marki luksusowe. Te ostanie to zdecydowanie bardziej na północy kraju.

wloskie-auta

I jeszcze wracając do tematyki spożywczej, ale jakże przyjemnej;-) to nie mogę tu nie wspomnieć o świetnych winach. Nie wiem czy wiecie, ale Włochy są na pierwszym miejscu wśród producentów wina na świecie. Prawie każdy region wytwarza swoje własne lokalne wina, którymi się szczyci. I naprawdę mają ku temu powody. Szczególnie południe Włoch, które jest bardzo rolnicze i panują tam świetne warunki do uprawiania winorośli. Jadąc samochodem przez Apulię, Kalabrię czy Sycylię nie sposób nie mijać po drodze obszernych pól uprawnych, które do tego wszystkiego fantastycznie wyglądają i tworzą wspaniały obrazek na trasie całej podróży. Więcej o winach będzie jeszcze w osobnym wpisie:-)

wina_go2italy

Na koniec już tego artykułu ciekawostka, która ostatnio bardzo mnie zaskoczyła będąc w Apulii. Dowiedziałam się od mieszkających tam Włochów, że oczywiście wszystko co włoskie jest wspaniałe, ale to co regionalne jest… najwspanialsze. I tak zaczęłam zgłębiać  ten temat wśród znanych mi Włochów. Faktycznie wszyscy z nich potwierdzili, że każdy mieszkaniec jest niesamowicie przywiązany do miejsca, z którego pochodzi. Tam ma swoją rodzinę, przyjaciół, ulubione miejsca spotkań, lokalne tradycje kulturowe. I co najlepsze nie chce stamtąd wyjeżdżać. Na zadane pytanie – czy pojedzie z nami na weekend 50 km dalej na wycieczkę? Odpowiada – ale po co? Tak daleko? Przecież ja mam tu wszystko! I to byłaby puenta tego wpisu:-))


Dodaj komentarz