Świat makaronu na południu Włoch | paccheri

Paccheri to odmiana suchego makaronu (pasta secca) wywodząca się z Kampanii, szczególnie popularna w okolicach wybrzeża Amalfi.

Jest kilka teorii wyjaśniających źródło powstania nazwy paccheri. Jedna z nich mówi, że pochodzi ona od słowa paccaria oznaczającego w dialekcie neapolitańskim „klaps”, „pacnięcie”, którego odgłos powoduje makaron nakładany na talerz. Kolejna, że pochodzi od słowa pachhero, nieużywanego obecnie określenia na kalmara, gdyż makaron faktycznie przypomina tubę kalmara. Przekonuje mnie, że paccheri ma źródło w złożeniu greckich pas i keir oznaczających dosłownie pełna dłoń – zróbcie pięść, rozluźnijcie palce, aż powstanie wolna przestrzeń – forma tubki.

FullSizeRender

Historia mówi, że w XVI wieku władze Prus zabroniły importu włoskiego czosnku, aby zapewnić przetrwanie własnych upraw i zapewnić im zbyt. Towar ten, importowany z Włoch, był poszukiwany ze względu na swoją wysoką jakość i walory smakowe, a także stanowił podstawę zarobków rolników z Południa Włoch. Sytuacja zmusiła ich do opracowania kształtu makaronu, który umożliwiał przemyt ząbków czosnku – każda tuba mieściła około 5 sztuk. Wierzcie lub nie, ale pod koniec XVII wieku miejscowy przemysł czosnkowy w Prusach upadł 🙂

W przeciwieństwie do rigatoni, który jest pofałdowany, paccheri jest gładki, ale jego powierzchnia jest porowata. Mimo tego, że po ugotowaniu traci formę i staje się płaski idealnie absorbuje sosy. Będzie smakował z sosem arrabbiata, ragu, ale także z owocami morza. Wielkościowo jest mniejszy od cannelloni, ale również nadaje się do faszerowania (paccheri ripieni). Na Południu Włoch robi się z niego torty makaronowe (torta di pasta). Ze względu na wielkość paccheri gotuje się długo: od 12 do 14 minut. Można go kupić w Polsce praktycznie w każdym większym markecie.

Dodaj komentarz