Światowy Dzień Nutelli

Krem czekoladowy z orzechami laskowymi, którego smak rozpoznawalny jest przez dzieci i dorosłych na całym świecie… mowa oczywiście o kultowym włoskim produkcie jakim jest Nutella. W tym roku po raz 10 Nutella obchodzi swoje święto nazwane Światowym Dniem Nutelli.  Pierwowzorem  Nutelli była Giandujot – słodka pasta z orzechów laskowych, cukru i dodatku kakao stworzona przez piemonckiego cukiernika Pietra Ferrero. W powojennym kryzysie, blok słodkiej pasty był rarytasem. Sposób serwowania Giandujot nieco różnił się od dzisiejszego, ponieważ blok orzechowo- kakaowy był na tyle twardy, że ukrojone plastry układano na kanapki a nie rozsmarowywano. Dopiero 6 lat później syn Pietra Ferrero – Michael udoskonalił recepturę, zmieniając nazwę produktu na Supercrema a następnie na Nutellę. W latach 60 powstał projekt kultowego słoika rozpoznawanego do dnia dzisiejszego na całym świecie.

Na wspomnienie zasługuje również Śniadanie Mistrzów w Niemczech, które odbyło się w 40 urodziny Nutelli. Wówczas 29 maja 1996 roku w Gelserkirchen odbyło się zapisane w Księdze Rekordów Guinnessa Największe Śniadanie Kontynentalne z Nutellą do którego zasiadły 27 854 osoby.

Nutella jest składnikiem, którego użycie ogranicza tylko nasza fantazja. Poza najpopularniejszą formą jaką są tosty z nutellą ma szerokie zastosowanie przy wszelkiego rodzaju kremach i deserach. We Włoszech każdy punkt z naleśnikami i lodami ozdobiony jest słojami Nutelli w przeróżnych rozmiarach. Naleśniki z Nutellą to przekąska dostępna na większości włoskich placów. Mnie jednak najbardziej zaskoczyła Nutella serwowana na pizzy w towarzystwie bananów w najbardziej rozpoznawalnej pizzerii w Tropea, Vecchio Forno. Rozmawiając z naszym włoskim towarzyszem podczas kolacji, z pobłażaniem uśmiechnęłam się mówiąc „dla was pewnie słodka pizza to profanacja” – pamiętając jego zdziwienie wywołane moją opowieścią o makaronie z truskawkami. Zdumiony Franco odpowiedział, że i pizza i Nutella pochodzą z Włoch wiec pasują do siebie idealnie.

A Wy w jakiej formie lubicie Nutellę najbardziej? 🙂

Dodaj komentarz